Plasma plasminogen activator inhibitor-1 predicts myocardial infarction in HIV-1-infected individuals
Раскрыть

Biomarkers of endothelial dysfunction, inflammation and coagulation are associated with atherosclerosis and cardiovascular disease, but their association and possible predictive value remain controversial among HIV-1-infected individuals. We sought to investigate the association of seven biomarkers with first-time myocardial infarction (MI) in an HIV-1-infected population.


Design:


A matched case–control study of 54 cases and 54 controls.


Methods:


We compared 54 HIV-1-infected patients with verified first-time MI and 54 HIV-1-infected controls matched for age, duration of antiretroviral therapy, sex, smoking and no known cardiovascular disease. Levels of high-sensitivity C-reactive protein, soluble endothelial selectin, soluble vascular cell adhesion molecule, soluble intercellular adhesion molecule, matrix metalloprotease 9, myeloperoxidase, and plasminogen activator inhibitor 1 (PAI-1) were measured using a Luminex assay in plasma samples from routine visits both 12 and 2 months prior to the case patient's MI.


Results:


The two groups had similar HIV characteristics and traditional cardiovascular risk factors. In univariate analysis, PAI-1 levels were associated with MI, whereas none of the other markers showed any association.


In multivariate analyses adjusting for the D:A risk score, HIV viral load and high-sensitivity C-reactive protein, PAI-1 levels in the highest quartile were associated with a six to seven-fold increased risk of MI in both samples.


Conclusion:


High levels of PAI-1 were associated with risk of first-time MI in HIV-1-infected individuals independently of cardiovascular risk factors, HIV parameters and antiretroviral therapy. Therefore PAI-1 may be used for risk stratification and prediction of CHD, but further studies are needed.



Маркеры эндотелиальной дисфункции, воспаления и нарушения свертываемости крови связаны с атеросклерозом и сердечно-сосудистыми заболеваниями, но прогностическая роль этих маркеров у ВИЧ-инфицированных лиц понятна не до конца. Мы изучили связь между 7 маркерами и впервые возникшим инфарктом миокарда (ИМ ) в популяции лиц, инфицированных ВИЧ.


Дизайн. Исследование типа случай-контроль, где 54 случаям соответствовало 54 "контрольных" лица .


Методы. Мы сравнили 54 пациента, инфицированных ВИЧ с впервые возникшим ИМ и 54 пациента, также ВИЧ-инфицированных. схожих по возрасту, полу, продолжительности АРТ, факту курения, и без установленных сердечно-сосудистых заболеваний. При помощи анализатора "Люминекс" мы определили в образцах, полученных при очередных визитах на приём за 12 и за 2 мес. до ИМ, уровни следующих маркеров : высокочувствительного С-реактивного белка, растворимого эндотелиального селектина, растворимой молекулы адгезии к клеткам сосудов, растворимой молекулы межклеточной адгезии, матриксной металлпротеиназы-9, миелопероксидазы и антиактиватора тканевого плазминогена.


Результаты.Традиционные факторы риска ССЗ и характеристики ВИЧ-инфекции в обеих группах были одинаковы. При однофакторном анализе было обнаружено,что с ИМ был связан повышенный уровень антиактиватора тканевого плазминогена, однако в многофакторном анализе после коррекции по оценке риска по результатам исследования D : А: D , вирусной нагрузке и уровню С-реактивного белка, оказалось значительно большее превышение риска - уровень антиактиватора тканевого плазминогена в верхнем квартиле соответствовал повышению риска ИМ в 6-7 раз.


Выводы. Высокий уровень антиактиватора тканевого плазминогена связан с риском первого инфаркта миокарда у ВИЧ-инфицированных лиц, независимо от наличия традиционных факторов риска ССЗ, характеристик ВИЧ-инфекции и АРТ. Уровень антиактиватора тканевого плазминогена, таким образом, можно использовать для стратификации риска сердечно-сосудистых событий, также нужны и дополнительные исследования.

AIDS 2014,28(8):1171-1179